Laila Shukri i jej książka pt. „Byłam służącą w arabskich pałacach”- to temat spotkania DKK działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy. Spotkanie odbyło się w dn. 17.05.17r. Laila Shukri to pseudonim polskiej pisarki żyjącej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i opisującej obyczaje, kulturę i prawa obowiązujące w państwach islamskich. Szczególnie skupia się na sytuacji kobiet oraz różnicach w poziomie życia ludzi bogatych i biednych. Jest żoną szejka, który nie wie, że jest pisarką i że opisuje w książkach to, co zdoła zaobserwować i usłyszeć. Ze względu na swe bezpieczeństwo, ukrywa szczegóły dotyczące życia osobistego. Jest autorką książek: „Perska zazdrość”/2014/, „Perska miłość”/2014/, „Jestem żoną szejka”/2016/, „Perska namiętność”/2017/.
W książce pt. „Byłam służącą w arabskich pałacach”/2015/ opisuje historię opowiedzianą jej przez Hinduskę – Bibi Shaik, która jako 10-letnia dziewczynka zostaje wysłana z biednej wioski w Indiach do pracy w bogatym Kuwejcie. Jej dramatyczne losy, a także wielu innych kobiet m.in. z Filipin, Sri Lanki, Bangladeszu, Pakistanu, Indonezji, Kambodży, Egiptu, Maroka, pokazują współczesne niewolnictwo i uzależnienie od bogatych sponsorów, którzy mogą ze służbą zrobić praktycznie wszystko. Uczestniczki spotkania uznały książkę za bardzo ciekawą i wciągającą. Czyta się ją lekko i szybko, mimo dramatycznej fabuły i wątpliwości, czy wszystko przydarzyło się jednej osobie, czy też jest fikcją literacką. Podkreśliły, że są w niej dwa interesujące wątki polskie: sama autorka, a także główna bohaterka – Bibi Shaik, która po służbie w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej trafia z córką do Polski i tu odnajduje spokój, bezpieczeństwo i normalną pracę.

Tekst: Grażyna Wesołowska