Amos Oz – najpoczytniejszy pisarz izraelski, wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla i jego książka  pt. „Judasz” to temat spotkania DKK działającego  przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy w dn. 25.01.17r.

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie lat 1959/1960 w Jerozolimie. Główny bohater, Szmuel Asz, musi przerwać studia na Uniwersytecie Hebrajskim, ponieważ jego rodzice zbankrutowali i nie mogą finansować dalszej nauki syna. W dodatku porzuca go narzeczona, a praca magisterska pt. „Jezus w oczach Żydów” nie wydaje się tak odkrywcza, jak mu się zdawało. Znajduje pracę w domu Gerszoma Walda, 70- letniego, schorowanego, ale bardzo inteligentnego mężczyzny, któremu ma dotrzymywać towarzystwa w zamian za wyżywienie i nocleg. W domu mieszka również synowa Walda, piękna 45-letnia Atalia, która budzi  zainteresowanie młodego studenta. Szmuel prowadzi wielogodzinne dyskusje z Gerszomem nt.: powstania państwa Izrael kosztem Palestyny i mieszkających w niej Arabów, różnych religii i konfliktów między ich wyznawcami, dyskutuje o Jezusie i Judaszu oraz stosunku Żydów do jednego i drugiego. Spędza w domu Walda i Atalii cztery miesiące, w czasie których  powoli poznaje tajemnice skrywane przez mieszkańców.

Według uczestniczek spotkania książka jest bardzo dobra, ale czyta się ją bardzo ciężko. Długie religijne wywody przeplatane są psychologicznymi rozterkami głównych bohaterów, z których każdy jest bardzo samotny i w głębi duszy przeżywa rozpacz  i rozczarowanie swoim życiem.

Książka trudna, ale też ciekawa pod każdym względem. Zawiera wiele plastycznych opisów, wiele interesujących analiz psychologicznych i religijnych, m.in.  rozważań nt. zdrady;  zmusza czytelnika do głębokiej   refleksji  i przemyśleń.

Tekst: Grażyna Wesołowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *