Książka Swietłany Aleksiejewicz pt. „Cynkowi chłopcy” była tematem spotkania członkiń DKK działającego przy Gminnej Bibliotece w Stężycy w dn. 7.12.16r.
Swietłana Aleksiejewicz to wielokrotnie nagradzana wybitna białoruska pisarka i dziennikarka. W roku 2015 otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. W swej twórczości porusza temat bezsensu wojny i jej tragicznych
skutków.
„Cynkowi chłopcy” to wstrząsająca relacja z wojny w Afganistanie. Rosja brała w niej udział w latach 1979-1989. Zginęło w niej wielu młodych ludzi, a ci którzy wrócili często byli bez rąk, nóg, poranieni fizycznie i psychicznie. Tytułowi chłopcy to ci, którzy wrócili w cynkowych trumnach. Opowiadają o nich matki, wdowy, pielęgniarki, koledzy. Wspominają wojnę także sami żołnierze, ale już bez entuzjazmu i zapału, z którym na nią wyruszali zmanipulowani wojenną propagandą.
Najsmutniejsze podsumowanie lektury jest takie, że politycy nie wyciągają wniosków z historii i powtarzają ciągle od nowa te same błędy. W Afganistanie byli Rosjanie, po nich weszli Amerykanie, byli tam także Polacy, z których zginęło 43 żołnierzy i 2 pracowników wojska, a 869 odniosło obrażenia. Uczestniczki spotkania wysoko oceniły książkę za kunszt literacki autorki, reporterską dociekliwość i prawdę. Za pisanie prawdy o wojnie pisarka została
pozwana „o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie”, natomiast Akademia Szwedzka doceniła literaturę faktu i w uzasadnieniu napisała, że Swietłana Aleksiejewicz dostała Nagrodę Nobla za „polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

Tekst: Grażyna Wesołowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *