W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy  12 października 2016 r. ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Hannę Kowalewską –  poetkę i prozatorkę, autorkę dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych.          Pani Hanna znana jest głównie jako autorka cieszącego się dużą popularnością cyklu powieściowego o Zawrociu. Jego pierwszy tom, „Tego lata, w Zawrociu”, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz „Świat Książki”, stając się bestsellerem 1998 roku.

Autorka opowiedziała o swojej pasji pisania, o tym co ją inspiruje i skąd czerpie pomysły na książki oraz jak dużo czasu trwa pisanie każdej z nich. Przybliżyła wszystkim zainteresowanym postacie bohaterów swoich powieści. W czasie spotkania przeczytała także jeden ze swoich wierszy.

Hanna Kowalewska ukończyła polonistykę, ale jak sama stwierdziła, nie ułatwiło jej to pisania, wręcz przeciwnie – musiało minąć sporo czasu zanim pozbyła się stylu pisarskiego charakterystycznego dla polonistów.

Spore zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził warsztat autorki, jej metody pracy.  Pani Hanna Kowalewska nie ma w zwyczaju pisać tylko jednej książki na raz. Przyznała się, że głęboko w szufladach tkwi kilkanaście rozpoczętych powieści i opowiadań, pisanych i poprawianych na przestrzeni paru lat. Jeżeli chodzi o czas w jakim powstają jej książki, to jest on różny. Dla przykładu pierwsze cztery strony „Tego lata w Zawrociu” pani Hanna napisała będąc nastolatką, zaś gotowa powieść ukazała się dopiero w 1997 roku. Natomiast pisanie „Innej wersji życia” zajęło jej około roku.

Uczestnicy spotkania mieli sporo pytań do gościa. Na każde z nich pani Hanna udzieliła wyczerpującej odpowiedzi, zdradzając jednocześnie wiele intymnych szczegółów ze swojego życia.

Na koniec uczestnicy mogli także kupić powieści pisarki i poprosić o autograf, przyjmowała podziękowania za odwiedzenie biblioteki i rozmawiała z czytelnikami. Zrobiono także kilka pamiątkowych zdjęć.

Według opinii czytelników atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna, ciepła, serdeczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *