W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy 12 października 2016 r. ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Hannę Kowalewską – poetkę i prozatorkę, autorkę dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Pani Hanna znana jest głównie jako autorka cieszącego się dużą popularnością cyklu powieściowego o Zawrociu. Jego pierwszy tom, „Tego lata, w Zawrociu”, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz „Świat Książki”, stając się bestsellerem 1998 roku.

Autorka opowiedziała o swojej pasji pisania, o tym co ją inspiruje i skąd czerpie pomysły na książki oraz jak dużo czasu trwa pisanie każdej z nich. Przybliżyła wszystkim zainteresowanym postacie bohaterów swoich powieści. W czasie spotkania przeczytała także jeden ze swoich wierszy.

Hanna Kowalewska ukończyła polonistykę, ale jak sama stwierdziła, nie ułatwiło jej to pisania, wręcz przeciwnie – musiało minąć sporo czasu zanim pozbyła się stylu pisarskiego charakterystycznego dla polonistów.

Spore zainteresowanie wśród słuchaczy wzbudził warsztat autorki, jej metody pracy. Pani Hanna Kowalewska nie ma w zwyczaju pisać tylko jednej książki na raz. Przyznała się, że głęboko w szufladach tkwi kilkanaście rozpoczętych powieści i opowiadań, pisanych i poprawianych na przestrzeni paru lat. Jeżeli chodzi o czas w jakim powstają jej książki, to jest on różny. Dla przykładu pierwsze cztery strony „Tego lata w Zawrociu” pani Hanna napisała będąc nastolatką, zaś gotowa powieść ukazała się dopiero w 1997 roku. Natomiast pisanie „Innej wersji życia” zajęło jej około roku.

Uczestnicy spotkania mieli sporo pytań do gościa. Na każde z nich pani Hanna udzieliła wyczerpującej odpowiedzi, zdradzając jednocześnie wiele intymnych szczegółów ze swojego życia.

Na koniec uczestnicy mogli także kupić powieści pisarki i poprosić o autograf, przyjmowała podziękowania za odwiedzenie biblioteki i rozmawiała z czytelnikami. Zrobiono także kilka pamiątkowych zdjęć.

Według opinii czytelników atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna, ciepła, serdeczna.

Tekst: Elżbieta Płotka.